По сайту :Зірки навколо чорної дірки і зірки, що викидаються з нашої Галактики, мають одне походження
09 жовтня 2012 року

Група астрономів з КНР піддала аналізу популяцію так званих S-зірок, котрі обертаються навколо чорної дірки Стрілець А*, що в центрі нашої Галактики. Розрахунки підтвердили гіпотезу про те, що такі зірки є колишніми компонентами подвійних систем, одне із сонць яких було вигнане гравітаційною взаємодією з ядра галактики, а інше опинилося захоплено тяжінням чорної дірки.

Провівши математичне моделювання, дослідники спробували проаналізувати можливі орбітальні параметри найбільш близьких до ЧД S-зірок (S тут означає Saggitarius — «Стрілець», а не спектральний клас) і найшвидших з так званих гіпершвидкісних зірок — рідкісних світил, спостережувана швидкість яких дуже висока, щоб пояснюватися природними причинами (доходить до 1 000 км/с, тоді як швидкості нормальних зірок звичайно рівні 1–2 км/с). Їх швидкість така, що перевищує четверту космічну і з часом неодмінно виведе такі об'єкти за межі Чумацького Шляху, в міжгалактичний простір.

Зараз відомо всього сім світил, захоплених найбільшою ЧД нашої Галактики. Але більшість астрономів впевнена, що їх більше.

З'ясувалося, що якщо загальна кількість захоплених зараз Стрільцем А* зірок рівна хоч би 50, то найближча з них повинна обертатися на видаленні до 10–200 а.е. від Стрільця А* — практично на межі горизонту подій ЧД. Тобто вона може розташовуватися значно ближче до Стрільця А*, ніж навіть S-2, що до недавнього часу вважалася безпосередньою сусідкою (до 120 а.е.) ЧД.

Відмітимо, що це припущення блискуче підтвердилося днями з виявленням зірки S-102, але з цього також витікає, що всередині орбіти S-102 може знаходитися ще одна зірка, навіть ближча до ЧД.

Цікавою проблемою, витікаючою з гіпотези, що розвивається китайцями, є статус і подальша доля таких світил. Якщо припущення сучасної фізики щодо захоплених гравітацією зірок вірні, то для стороннього спостерігача (нас) у міру наближення до горизонту подій такі зірки падатимуть в ЧД все повільніше, можливо, ніколи не досягнувши її. З іншого боку, в цьому випадку довелося б вважати, що за мільярди років свого життя Стрілець А* захопив лічені десятки зірок; це неможливо пояснити, маючи на увазі таке населене місце, як центр нашої Галактики. Якщо ж теорія про походження S-зірок виключно з подвійних систем вірна, то виходить, що гіпершвидкісні зірки, викинуті гравітаційною взаємодією з центру Галактики (поки ми знаємо лише про півтора десятка подібних), витягнули за допомогою механізму Пенроуза енергію з ергосфери ЧД, і близькі до них другі зірки системи можуть володіти швидкостями, дуже високими для падіння на ЧД в недалекому майбутньому.
Система трьох зірок

Система трьох зірок, з якої вийшов блакитний гігант HE 0437-5439, «пожертвувала» однією зіркою, що залишилася у ЧД, а два викинутих геть елементи згодом злилися.

Як відзначають автори роботи, такі гіпершвидкісні зірки повинні бути віддалені від центру Галактики на 20 кпк з гаком (72 тис. світлових років). Відмітимо, що приклади таких зірок є — а отже, представлена модель не суперечить спостережуваним фактам.

Видно, в подібних гравітаційних маневрах близько ЧД Стрілець А* могли брати участь не тільки подвійні, але і потрійні зірки. Так, HE 0437-5439, молода блакитна зірка віком в 20 млн. років, що також відноситься до гіпершвидкісних, згідно з розрахунками, вилетіла з центру нашої Галактики 100 млн. років тому, коли її, строго кажучи, ще не могло бути. Вкупі з її значною масою (9 сонячних) це дає підстави вважати, що йдеться про продукт злиття двох старіших світил меншої маси.

Щоб пояснити викидання такої подвійної системи з околиць ЧД, залишається лише припустити, що спочатку вона складалася з трьох зірок, одна з яких була захоплена Стрільцем А*, а інші — виштовхнули з околиць останнього.

На головну


Цікаве

» Астрофізики зловили важкі елементи з міжзоряного вітру
» Астрономи вивчили дволикі дюни Титану
» Астрономи знайшли найлегші екзопланети
» Придуманий безконтактний спосіб зважування людей в невагомості
» Анонсована найбільша система повітряного старту в космос
» Зонд Dawn наблизився до Вести на мінімальну відстань
» Марсохід знайшов чисту гіпсову жилу
» «Вояджери» вперше кинули погляд ззовні на Чумацький Шлях
» Складена найповніша карта Місяця в 3D
» Астрономи побачили повторну переробку галактичної речовини
» Планетологи знайшли сліди підлідних озер Європи
» Китай вперше запустив корабель до орбітальної станції
» Астероїд Лютеція
» NASA замовило вченим промінь, що притягує.
» Знайдена перша зірка із спіральними рукавами
» Астрономи детально розгледіли диск квазара
» Роскосмос дав надію на порятунок місії до Фобоса
» Російський апарат відправився за грунтом Фобоса
» Вчені розфарбували один з найбільших вулканів Марса
» Астрономи відкрили дивовижну білизну Еріди
» Астробіологи розширили жилу зону червоних карликів
» Чужі сонячні системи порадували вчених кометами
» Американці вирішили розрізати супутники в космосі
copyright 2012