Чому ми не полетіли на Місяць?

Чому ми не полетіли на Місяць?
США виграло гонку в місячній програмі, залишивши СРСР позаду себе. Після того, як Америка пережила шок, що росіяни вивели свій перший у світі супутник, першими облетіли і сфотографували зворотну сторону місяця, запустили першу людину в космос, у американців залишався один тільки шанс – висадка на Місяць.

Ось тут, і почалася проблема. Найдивовижніше полягає в тому, що американці пішли по шляху, який понад усе був звичний СРСР. Були зібрані в один кулак весь цвіт науки. Між корпораціями, як це звичайно буває, не йшла війна за замовлення. Просто вибиралися найбільш відповідні варіанти. А ось в СРСР місячний проект Л1 викликав справжню боротьбу, між конструкторськими бюро Корольова і Челомея. Цікавий той факт, що в СРСР вже був ракетоносій "Протон". Він дозволяв зробити пілотований політ навколо Місяця. Але по спогадах учасників того часу, С.П.Корольов заявив, що космонавтів не посадить на отруйну ракету.

Дійсно. «Протон» використовує як паливо гептил. Окислювач - азотна кислота. Чому в Казахстані багато випадків отруєнь місцевого населення, яке використовувало в господарських потребах перші ступені «Протонів». Пізніше, пройшла інформація, що «Протон» не використовували з причини того, що при старті, дуже великі перевантаження. Нібито космонавти не витримали б їх. Наскільки це так, можуть відповісти тільки самі конструктори.

У нашому проекті повинні були брати участь два космонавти. Один залишався на орбіті, другий повинен був спуститися на поверхню нашого супутника. Першою людиною, яка повинна була ступити на Місяць, планувався А.А.Леонов. Дублером призначений Ю.А.Гагарін.

Ракетоносій Н1 розраховувався для доставки на місячну орбіту корабля «Союз» з пілотованим місячним модулем. Так в чому ж причина?

Почнемо з того, що космос дуже дороге задоволення. Засоби економилися на всьому. Проблема з Н1 крилася в її першому ступені. Чотири старти, чотири катастрофи. Але перше, що впадає в очі, що для випробувань саме першого ступеню не був побудований випробувальний стенд. Всі двигуни першого ступеня випробовували на землі окремо. Таким чином, причину його відмови так і не вдалося з'ясувати.

Коли стало відомо, що американці ось - ось висадяться на Місяць, екіпаж А.А.Леонова (по його спогадах) просився, щоб відправити їх в цей політ. Але такого дозволу не було одержано. І не даремно. 21 лютого 1969 року, за півроку до старту Апполон-11, Н1 стартувала без екіпажа. Але на 69 хвилині польоту ракета вибухнула. Друга Н1 вибухнула 3 липня 1969 року на стартовому майданчику. Стартовий комплекс був майже повністю зруйнований. Всім стало зрозуміло, що на Місяці нам першими не бути. Так воно і вийшло.

Цим катастрофам передували не менш трагічні події для радянської космонавтики. Від досить рядової операції, через індивідуальну нестерпність до наркозу, вмирає Сергій Павлович Корольов. Гине Юрій Олексійович Гагарін. Люди, що зайняли місце Корольова, були талановитими конструкторами. У цьому можна не сумніватися. Але у Корольова був геніальний талант організатора, талант переконання. Про його різкість ходили легенди. Хоч він ніколи ні кого незаслужено не карав. І найголовніше, він був вхожий в Кремль. Він міг сперечатися з ким завгодно, не дивлячись на чини і положення. Адже перший супутник не полетів би так скоро, якби не вписувався у військовий проект. А це був не просто супутник. Радіомаяк, для наведення балістичних ракет.

Місяцем, Корольов зацікавив тим, що споруда місячної бази дозволить тримати безкарно весь світ під прицілом. Військові тоді схопилися за такий фантастичний проект. Корольов розсудливо умовчав про те, що його вартість така, що просто розорить країну. Корольову потрібен був політ. А військові купилися.

Необхідність Н1 була обумовлена не тільки польотом на Місяць. Дана ракета дозволяла виводити на орбіту станції вагою більше ста тонн. Станція «Зоря» замислювалася далеко не в мирних цілях. Корольов просто геніально умів використовувати потреби військових, їх бажання, в своїх далекоглядних цілях. Умів, де хитрістю, а де своїм сильним характером вибити кошти, під свої проекти. Його смерть пустила багато що під укіс. А смерть Гагаріна довершила справу. Треба визнати, що не залишилося людей, до думки яких безперечно прислухалися в уряді СРСР. Думка Головного конструктора і першого космонавта планети були як аксіоми для багатьох. Перед ними відкривалися всі двері в Кремлі. Їх думку не можна було просто відфутболити. Ці люди дуже значущі. Цілком можна сказати, що з їх смертю, бурхливий розвиток космонавтики практично закінчився. Так! Були успіхи. Але мало хто знає, що Корольов ставив за мету не Місяць. Його мета – Марс. А місячний проект був проміжною ланкою.

Після зміни в КБ Корольова керівництва, все потекло як в застійні часи. На випробувальний стенд нове керівництво грошей не одержало. Після відновлення стартового комплексу, провели ще два пуски Н1. Знову дві катастрофи. Знову відмова першого ступеня. Американці вже щосили розгулювали по Місяцю. Загалом, проект тихо закрили. Про Марс взагалі забули. Була спроба відродити проект, коли Росія вдало провела випробування ракетоносія «Енергія». М.С.Горбачов у 1987 році навіть пропонував спільний політ у 2001 році на Марс з американцями. Але на Марс ми напевно не полетимо в найближчі років 40. Немає СРСР. У космосі незаперечні лідери США. Їм вже немає з ким змагатися. Тому витрачати сотні мільярдів на політ немає сенсу. Місяць був справою престижу, підняття американського духу, який здорово пошарпали успіхи СРСР. Тепер цього стимулу немає. В результаті, як надгробна плита, звалився дах монтажно-випробувального корпусу на Байконурі. Вона поховала єдиний екземпляр ракетоносія «Енергія». Це поставило крапку в грандіозних планах Росії. Тепер навіть в науково популярних фільмах мовиться, що наймогутніший ракетоносій, це Сатурн і Аріан-6, що будується. Адже наша "Енергія", її модифікації повинні були виводити об'єкти масою до 230 тонн. На це не здатний Сатурн-5. Він і так був побудований на межі своїх можливостей. А Аріан-6?

Знайшли чим здивувати росіян. Для російських конструкторів, з тугою згадуючих минулі часи, такий ракетоносій давно пройдений етап.

Зі всього вище сказаного потрібно відзначити те, що згортання місячної програми, зміна керівництва в космонавтиці, стали початком заходу лідерства Росії в космосі.

Забули слова наші сильні світу цього, сказані Ціолковським. «Хто усвоює космос, той володітиме світом».

Ми, як завжди, не послухали це пророцтво. Зате Китай дуже добре це усвідомив. Його космічна програма настільки фантастична, що багато хто не вірить, що Китай її здійснить. А дарма не вірять. Адже пригадаєте початок дев'яностих. Тоді була стаття, що Китай збирається почати пілотовані польоти в космос. Всі віднеслися до цього, як до жарту.

Навіть анекдот був. «Потерпів катастрофу китайський космічний корабель. Загинули два космонавти і сорок чотири кочегари». Тому проект Китаю про висадку на місяць і спорудженні постійної бази у 2021 році, вже не виглядають так фантастично.

Напевно, все в Росії тримається на особах. І те, що радянський космонавт не ступив на Місяць, є віддзеркалення нашої дійсності. Повернути втрачені позиції нам буде не просто. І можливо, що ми не повернемо собі лідерство в космосі вже ніколи.

На головну


Цікаве

» Астрофізики зловили важкі елементи з міжзоряного вітру
» Астрономи вивчили дволикі дюни Титану
» Астрономи знайшли найлегші екзопланети
» Придуманий безконтактний спосіб зважування людей в невагомості
» Анонсована найбільша система повітряного старту в космос
» Зонд Dawn наблизився до Вести на мінімальну відстань
» Марсохід знайшов чисту гіпсову жилу
» «Вояджери» вперше кинули погляд ззовні на Чумацький Шлях
» Складена найповніша карта Місяця в 3D
» Астрономи побачили повторну переробку галактичної речовини
» Планетологи знайшли сліди підлідних озер Європи
» Китай вперше запустив корабель до орбітальної станції
» Астероїд Лютеція
» NASA замовило вченим промінь, що притягує.
» Знайдена перша зірка із спіральними рукавами
» Астрономи детально розгледіли диск квазара
» Роскосмос дав надію на порятунок місії до Фобоса
» Російський апарат відправився за грунтом Фобоса
» Вчені розфарбували один з найбільших вулканів Марса
» Астрономи відкрили дивовижну білизну Еріди
» Астробіологи розширили жилу зону червоних карликів
» Чужі сонячні системи порадували вчених кометами
» Американці вирішили розрізати супутники в космосі
copyright 2012