Як і чому відбувається сонячне затемнення?

Як і чому відбувається сонячне затемнення?
Напевно кожен у своєму житті хоч раз чув або навіть бачив таке явище як сонячне затемнення. А чи задавали ви собі питання, звідки воно береться, які причини його виникнення, взагалі, що це за феномен природи?

Перші подібні явища були помічені людством ще в глибокій давнині. Раніше люди побачивши сонячне затемнення відчували дикий жах перед цим загадковим явищем. Як правило, серед простих людей ходила думка, що у цей момент якийсь страшний дракон намагається зруйнувати сонце і його треба захистити. Оскільки все-таки сонячне затемнення триває недовго, то план місцевих жителів завжди спрацьовував. Вони озброювалися бойовою зброєю і йшли на «війну», після того, як на вулиці яснішало, люди поверталися до себе додому спокійні і задоволені, що прогнали злих духів і врятували сонце. Також відомо, що перше в історії людства затемнення було за часів правління Чунг-Канга, четвертого імператора з династії Хена. Саме до цього періоду приурочений запис в одній з книг стародавнього Китаю - "Шуцзін" ("Книга історії"). Дату сонячного затемнення встановили тільки в дев'ятнадцятому столітті - 22 жовтня 2137 року до н.е.

До речі кажучи, кожне сонячне затемнення тим або іншим чином пов'язано з історичними подіями. Так, воно відбулося 3 серпня 431 р. до н.е. під час Пелопонеської війни в Греції. Встановлення точної дати затемнення допомогло відновити деякі моменти війни, у тому числі і дату. Сонячне затемнення, яке трапилося в той період часу, не було повним.

Сьогодні вже точно встановлено, що є сонячне затемненням. Це таке явище природи, суть якого полягає в тому, що Місяць тьмарить Сонце. Поява сонячного затемнення пов'язана з тим, коли Місяць Земля і Сонце шикуються в одну лінію, і відбувається молодик.

Отже дане астрономічне явище відбувається далеко не при кожному молодику. Залежно від того, наскільки Місяць закриває Сонце, виділяють повне або часткове затемнення. Звичайно, вся справа в місячній тіні, яка може бути різного розміру, а людина, яка знаходиться на поверхні Землі і потрапляє в зону тіні, зможе побачити повне сонячне затемнення.

Тривалість такого астрономічного явища складає всього лише декілька хвилин, оскільки швидкість руху тіні Місяця складає 1 км/с, як мінімум. Повний цикл затемнення складає 6 годин, а початок свій бере в західній частині землі при сході, а закінчується в східній частині при заході.

Природно, що при частковому затемненні ви побачите зовсім не той ефект, як від повного затемнення. Також астрономи виділяють кільцеподібне сонячне затемнення, суть якого полягає в тому, що Місяць проходить мимо Сонця і в діаметрі менше за останнє, виходить, що під час затемнення можна побачити Сонце по колу.

Частота сонячного затемнення, як правило, складає 2-5 затемнень в рік. Причому не завжди всі ці явища будуть саме повними сонячним затемненнями. Астрологи передбачають, що найтриваліше повне сонячне затемнення відбудеться 16 липня 2186 р, а його час складе – 7 хвилин 29 секунд. Хотілося б привести хронологію сонячних затемнень протягом останніх 10 років. Кінчено, тут будуть приведені далеко не всі випадки цього явища, проте самі основні.

1. 5 лютого 2000 року – часткове сонячне затемнення.
2. 21 червня 2001 року - повне сонячне затемнення. Явище краще всього побачили ті люди, які знаходилися в цей момент в екваторіальній частині південної півкулі. Ширина місячної тіні при затемненні склала 200 кілометрів, а довжина - 373320 км. Час: 12:04:46;
3. 10 червня 2002 року - кільцеподібне сонячне затемнення. Якнайкраща видимість була в зоні північної півкулі. Тривалість склала приблизно 23 секунди. Ширина місячної тіні склала всього 13 кілометрів, а довжина- 373320 км. Час події: 23:45:22.
4. 31 травня 2003 року – часткове сонячне затемнення. Час початку: 9:30:17. Місце – Барнаул.
5. 3 жовтня 2005 – кільцеподібне затемнення. Максимальні фази можна було спостерігати в районах на південь Європи (Португалія і Іспанія) і Африка.
6. 29 березня 2006 року відбулося повне сонячне затемнення, яке добре спостерігалося в західній частині Росії.
7. 19 березня 2007 рік - часткове сонячне затемнення, яке можна було побачити в Північній Америці.
8. 1 серпня 2008 року - повне сонячне затемнення, активна фаза якого припала на Новосибірськ. Час початку – 17:44:02. Тривалість – 2 хвилини 18 секунд.
9. 22 липня 2009 року — повне сонячне затемнення. Добре було видно в багатьох країнах світу - Індія, Непал, Бутан, Мьянма, Бангладеш та інші.
10. 15 січня 2010 року - кільцеподібне сонячне затемнення.
11. 4 січня 2011 - часткове сонячне затемнення. Місце – північна півкуля. Початок в 10:38. Подібне явище людство зможе спостерігати лише у 2015 році.

На головну


Цікаве

» Астрофізики зловили важкі елементи з міжзоряного вітру
» Астрономи вивчили дволикі дюни Титану
» Астрономи знайшли найлегші екзопланети
» Придуманий безконтактний спосіб зважування людей в невагомості
» Анонсована найбільша система повітряного старту в космос
» Зонд Dawn наблизився до Вести на мінімальну відстань
» Марсохід знайшов чисту гіпсову жилу
» «Вояджери» вперше кинули погляд ззовні на Чумацький Шлях
» Складена найповніша карта Місяця в 3D
» Астрономи побачили повторну переробку галактичної речовини
» Планетологи знайшли сліди підлідних озер Європи
» Китай вперше запустив корабель до орбітальної станції
» Астероїд Лютеція
» NASA замовило вченим промінь, що притягує.
» Знайдена перша зірка із спіральними рукавами
» Астрономи детально розгледіли диск квазара
» Роскосмос дав надію на порятунок місії до Фобоса
» Російський апарат відправився за грунтом Фобоса
» Вчені розфарбували один з найбільших вулканів Марса
» Астрономи відкрили дивовижну білизну Еріди
» Астробіологи розширили жилу зону червоних карликів
» Чужі сонячні системи порадували вчених кометами
» Американці вирішили розрізати супутники в космосі
copyright 2012