Чи був початок у Всесвіту?

Чи був початок у Всесвіту?
Немає людини, якої не захоплювало б усипане зірками небо. І кожен напевно замислювався над питанням «а чи був у Всесвіту початок?» Д. Блок, професор астрономії говорить: «Ідея, що колись Всесвіт не існував, завжди сприймалася в багнети». Але в останні десятиліття, з'явилося досить доказів, щоб повірити у те, що у Всесвіту був початок. На сьогодні практично всі учені приходять до висновку, що Всесвіт з'явився завдяки вибуху, після якого матерія почала розповсюджуватися у різних напрямах.

Що привело учених такого висновку?

Теорія Ейнштейна, про те, що Всесвіт або розширюється, або стискається, йшла врозріз із загальноприйнятою у той час теорією стаціонарного Всесвіту.

Ейнштейн ввів у свої розрахунки величину, яку назвав «космологічною постійною». Цим він намагався погоджувати свою теорію з тим, що вважалося тоді науковою істиною.

Але вже через 4 роки Ейнштейн накопичив досить доказів, щоб визнати свою поправку «найбільшою помилкою». Такі докази з'явилися, коли в астрономічній обсерваторії в Каліфорнії був встановлений 100 – дюймовий телескоп. Спостереження Всесвіту в цей телескоп довели, що вона дійсно розширюється.

До цього виходило розглянути лише деякі зірки Чумацького Шляху. Спостерігалися також розпливчаті плями, відомі як туманності, але приймали їх за газоутворення. Але за допомогою цього могутнього телескопу з'ясувалося, що це не газоподібна матерія, а галактики подібні нашій. На сьогодні налічується до 125 мільярдів галактик, кожна з яких містить мільярди зірок.

Далі з'ясувалося, що ці галактики віддаляються від нас. І чим далі знаходяться галактики, тим швидше вони віддаляються від нас. Швидкість віддалення галактик, учені визначають за допомогою спектрографа. Світло, яке виходить від далеких зірок, пропускається через призму, розкладається при цьому на різні колірні складові.

Світло від об'єкту, що віддаляється, червоне. Його називають червоним зсувом. А світло від об'єктів, що наближаються, фіолетове. Відповідно його називають фіолетовим зсувом. Було відмічено, що лише за винятком декількох близьких нам галактик, всі інші мають червоний зсув. Так і з'ясувалося, що галактика розширюється, при чому по певних законах. Швидкість розширення визначається ступенем червоного зсуву спектру.

Якщо розглянути зворотний процес розширення нашого Всесвіту, неначебто все це знято на плівку, то можна побачити, як Всесвіт не розширюється, а стискається. І зрештою, вона повернулася б в початкову точку. З цього можна сміливо робити висновок, що колись у Всесвіту був початок.

Ще зовсім недавно вважалося, що у Всесвіту не було початку. Фрейд Хойл, наприклад, стверджував, що якби «великий вибух» був, то він повинен був залишити свій слід у вигляді якогось реліктового випромінювання. Пізніше учені Арно Пензіас і Роберт Вільсон відкрили фонове випромінювання – відсвіти спалаху після «великого вибуху». Здавалося, що після цього теорія Великого вибуху була доведена.

Але після цього відкриття стали виникати нові питання. Якщо теорія Великого вибуху вірна, то чому немає слабких неоднорідних розподілів цього випромінювання? Для того, щоб утворилися Галактики, були потрібні холодніші і щільніші зони, де матерія могла б стискатися. Але експерименти зроблені астрономами не виявили таких неоднородностей. Пізніше, коли був запущений супутник, відкриття зроблені ним стали історичними. З'ясувалося, що дрібні брижі, була тією неоднорідністю, яка залишилася в просторі після Великого вибуху.

Те, що Всесвіт мав початок, говорить на користь того, що він був створений. Учений Пензіас, який брав участь у відкритті фонового випромінювання, робить висновок, що ці відкриття приводять до унікального висновку: Всесвіт був створений з нічого. А Джордж Смути, який керує групою, сказав: «Ми виявили докази появи Всесвіту». Він також додав, що бути свідком таких відкриттів, все одно, що бачити Бога.

І все-таки, не всі учені визнають, що у Всесвіту був початок, або момент створення. Вони щосили прагнуть знайти альтернативні теорії появи Всесвіту.

На головну


Цікаве

» Астрофізики зловили важкі елементи з міжзоряного вітру
» Астрономи вивчили дволикі дюни Титану
» Астрономи знайшли найлегші екзопланети
» Придуманий безконтактний спосіб зважування людей в невагомості
» Анонсована найбільша система повітряного старту в космос
» Зонд Dawn наблизився до Вести на мінімальну відстань
» Марсохід знайшов чисту гіпсову жилу
» «Вояджери» вперше кинули погляд ззовні на Чумацький Шлях
» Складена найповніша карта Місяця в 3D
» Астрономи побачили повторну переробку галактичної речовини
» Планетологи знайшли сліди підлідних озер Європи
» Китай вперше запустив корабель до орбітальної станції
» Астероїд Лютеція
» NASA замовило вченим промінь, що притягує.
» Знайдена перша зірка із спіральними рукавами
» Астрономи детально розгледіли диск квазара
» Роскосмос дав надію на порятунок місії до Фобоса
» Російський апарат відправився за грунтом Фобоса
» Вчені розфарбували один з найбільших вулканів Марса
» Астрономи відкрили дивовижну білизну Еріди
» Астробіологи розширили жилу зону червоних карликів
» Чужі сонячні системи порадували вчених кометами
» Американці вирішили розрізати супутники в космосі
copyright 2012