Учені розкрили піскоструминну переробку астероїдів
29 лютого 2012

Учені розкрили піскоструминну переробку астероїдів Гори, ущелини, ударні кратери, різної форми валуни – це не астероїд, а крихітна крупинка з астероїда, покладена під електронний мікроскоп.

Гори, що «літають», не можна вважати незмінним будівельним сміттям, законсервованим з часу створення Сонячної системи. Вони мешкають в агресивному середовищі, що безперервно і серйозно міняє їх зовнішність і, ймовірно, інтер'єр. Такий основний висновок нового дослідження.

Частинки астероїда Ітокава, здобуті японцями в ході місії Hayabusa, продовжують приносити сюрпризи.

Ще попередній їх аналіз повідав про бурхливе минуле цього космічного тіла і про те, що його поверхня за космічними мірками – вельми молода, оскільки постійно оновлюється за рахунок дії мікрометеоритів і сонячного вітру.

Але тепер японські вчені показали нові грані цього процесу. Вони детально розглянули п'ять крупинок з Ітокави розміром від 40 до 110 мікрометрів і знайшли, що кожне таке зернятко саме по собі можна порівняти з астероїдом, що володіє власною багатою історією.

Одна з вивчених крупинок (А) і її найцікавіші фрагменти. На врізанні всередині А показано, що пізніше частинку розрізали іонним променем на три частини, щоб на додаток до поверхні досліджувати і внутрішню будову. D – кратер на межі Di. E – прилиплі пластівці олівіна на поверхні з плагіоклаза (Ol і Pl відповідно). F – одна з типових прилиплих частинок (CAP) із складною мінеральною будовою. G – приклад переплавленої краплі скла (MSG).

Перед поглядом планетологів відкрилися численні ударні кратери діаметром 100-200 нм, залишені високошвидкісними порошинками з поперечником 10-20 нм.

Інші сліди ударів включали тріщини і різноманітні гребені, що виникли в результаті високих механічних напруг. Плюс знайшлися сліди локально переплавленого матеріалу – різні мікрометрові «краплі», «траншеї» і «потьоки».

Більш того, під мікроскопом виявилися сотні частинок з інших по складу мінералів, що встромилися в поверхню або прилиплих до неї, зокрема – з різного скла. Вони налічували в поперечнику від доль мікрометра до п'яти мікрометрів.

А на цій крупинці знайшлися чудові сліди різкого нагріву і охолоджування поверхні при ударі мікрометеоритів.

Всі ці особливості свідчать: поверхню астероїда постійно атакують мікрометеорити поперечником (з нижньої сторони шкали) аж до лічених нанометрів. Ці частинки ударяють в астероїдний грунт на швидкості 5-10 км/с, а у випадку з самими крихітними порошинками – і на вищих швидкостях.

Як нагадує PhysOrg.com, 500-метровий Ітокава, швидше за все, є зборищем уламків від крупнішого астероїда (розміром до 20 км), що розколовся в результаті космічного зіткнення.

Але і після цієї катастрофічної події життя Ітокави було далеко не спокійним. Група японських дослідників дійшла висновку, що його зовнішність, і значною мірою внутрішня структура, визначаються довгим ланцюжком ударних дій об'єктів, чиї розміри варіюються від одиниць нанометрів до 10 кілометрів (в останньому випадку враховувалися попередні результати вивчення Ітокави).

Приклад включень одного типу мінералів в поверхню іншого типу, що говорить про складну історію крихітних зерен.

Дослідники говорять: безперервне бомбардування астероїдів мікро- і просто метеоритами, враховуючи низьку швидкість зіткнення на поверхні таких тіл, судячи з усього, є основним джерелом космічного пилу. Виходить – астероїди безперервно перемелюють і змінюють один одного.

На головну


Цікаве

» Астрофізики зловили важкі елементи з міжзоряного вітру
» Астрономи вивчили дволикі дюни Титану
» Астрономи знайшли найлегші екзопланети
» Придуманий безконтактний спосіб зважування людей в невагомості
» Анонсована найбільша система повітряного старту в космос
» Зонд Dawn наблизився до Вести на мінімальну відстань
» Марсохід знайшов чисту гіпсову жилу
» «Вояджери» вперше кинули погляд ззовні на Чумацький Шлях
» Складена найповніша карта Місяця в 3D
» Астрономи побачили повторну переробку галактичної речовини
» Планетологи знайшли сліди підлідних озер Європи
» Китай вперше запустив корабель до орбітальної станції
» Астероїд Лютеція
» NASA замовило вченим промінь, що притягує.
» Знайдена перша зірка із спіральними рукавами
» Астрономи детально розгледіли диск квазара
» Роскосмос дав надію на порятунок місії до Фобоса
» Російський апарат відправився за грунтом Фобоса
» Вчені розфарбували один з найбільших вулканів Марса
» Астрономи відкрили дивовижну білизну Еріди
» Астробіологи розширили жилу зону червоних карликів
» Чужі сонячні системи порадували вчених кометами
» Американці вирішили розрізати супутники в космосі
copyright 2012