Астрономи відкрили парову атмосферу на водяній надземлі
22 лютого 2012

Астрономи відкрили парову атмосферу на водяній надземлі Нові вимірювання планети, розташованої дуже близько до свого світила, схилили чашу терезів на користь існування там товстої парової атмосфери. Важко знайти друге таке місце.

За словами авторів дослідження, незвичайний об'єкт не схожий ні на одну планету, яку ми знаємо. Велику її частину складає вода у вигляді щільного гарячого льоду, в центрі, і водяної пари – по краях.

Захорі Берта (Zachory Berta) і його колеги з Гарвард-Смітсоновського центру астрофізики підтвердили існування, можливо, найдивнішого типу екзопланет – гарячіше за водяну надземлю.

Йдеться про небесне тіло GJ1214b, яке було знайдене ще у 2009 році. Тоді вчені встановили, що планета ця крупніше за Землю в 2,7 разу, а важить майже як 7 Земель. Кружляє GJ1214b біля червоного карлика на відстані двох мільйонів кілометрів, роблячи один оборот за 38 годин. Температура ж на поверхні планети складає 230 градусів Цельсія.

Ще перші розрахунки показали, що середня щільність об'єкту низка і в його складі дуже велика частка води. До того ж ряд ознак натякав на товсту атмосферу, але до кінця не було ясно – складається вона з водяної пари або є чимось на зразок туману з серпанком (по типу газової оболонки Титану).

Точна зовнішність GJ1214b залежить від ряду умов.

Тепер Берта і його соратники провели нові спостереження за GJ1214b з допомогою орбітального телескопу Hubble. Вони ловили світло зірки (зокрема, в інфрачервоному діапазоні), що проходить через край атмосфери надземлі під час транзиту.

Виявилось, що особливості атмосфери, а вірніше – відсутність в ній явних спектральних піків в широкому діапазоні довжин хвиль, добре узгоджується з багатою атмосферою, що складається, здебільшого, саме з водяної пари.

Середня щільність даної надземлі — близько двох грамів на кубічний сантиметр. Для порівняння, середня щільність Землі складає 5,5 г/см3. Отже внутрішня структура GJ1214b дуже відрізняється від нашого світу. Води там набагато більше, а скельних порід – набагато менше.

«При таких високих температурах і високому тиску там формуються екзотичні матеріали, такі як гарячий лід або надтекуча вода — речовини, які абсолютно чужі нашому повсякденному досвіду», — заявив Захорі.

Астрономи припускають, що ця дивовижна планета сформувалася набагато далі від свого рідного сонця, там, де було багато водяного льоду. А потім вона мігрувала всередину ще в ранній історії системи. У цьому процесі вона пройшла через жилу зону. Але як довго вона там затрималася — невідомо.

Результати дослідження GJ1214b будуть опубліковані в Astrophysical Journal.

Незвичайна планета і її рідна зірка розташовані на відстані 40 світлових років від Сонця. Ця порівняно коротка дистанція робить водяну надземлю принадним об'єктом для дослідження за допомогою самих різних приладів.

Через всі ці чудеса і просто через близьке сусідство з Сонцем світ GJ1214b – один з вірогідних кандидатів на пильне вивчення за допомогою космічного телескопа Джеймса Вебба (James Webb Space Telescope), який, ймовірно, запустять до кінця десятиліття, передає ВВС News.

Його старт, відмітимо, постійно переноситься «вправо» через проблеми з фінансуванням. В кінці 2011 року був навіть момент, коли США вирішили відмовитися від цього дорогого проекту. Але оскільки велика частина інгредієнтів «Вебба» вже готова або знаходиться у стадії будівництва, конгрес передумав і знайшов кошти для продовження робіт.

moigadaniya.ru/znamenitye-aferisty-mira знаменитые аферисты мира. . getloans

На головну


Цікаве

» Астрофізики зловили важкі елементи з міжзоряного вітру
» Астрономи вивчили дволикі дюни Титану
» Астрономи знайшли найлегші екзопланети
» Придуманий безконтактний спосіб зважування людей в невагомості
» Анонсована найбільша система повітряного старту в космос
» Зонд Dawn наблизився до Вести на мінімальну відстань
» Марсохід знайшов чисту гіпсову жилу
» «Вояджери» вперше кинули погляд ззовні на Чумацький Шлях
» Складена найповніша карта Місяця в 3D
» Астрономи побачили повторну переробку галактичної речовини
» Планетологи знайшли сліди підлідних озер Європи
» Китай вперше запустив корабель до орбітальної станції
» Астероїд Лютеція
» NASA замовило вченим промінь, що притягує.
» Знайдена перша зірка із спіральними рукавами
» Астрономи детально розгледіли диск квазара
» Роскосмос дав надію на порятунок місії до Фобоса
» Російський апарат відправився за грунтом Фобоса
» Вчені розфарбували один з найбільших вулканів Марса
» Астрономи відкрили дивовижну білизну Еріди
» Астробіологи розширили жилу зону червоних карликів
» Чужі сонячні системи порадували вчених кометами
» Американці вирішили розрізати супутники в космосі
copyright 2012