Створена система розширеної реальності для лікування астронавтів
14 лютого 2012

Створена система розширеної реальності для лікування астронавтів Ультразвукове дослідження – перше застосування нової системи. Але ним можливості комплексу не обмежаться.

З новою апаратурою мешканці космічної станції або міжпланетного корабля зможуть самостійно проводити якісну медичну діагностику, а в перспективі — і хірургічні операції.

Комп'ютерна асистуюча система діагностики і хірургії (Computer Assisted Medical Diagnosis and Surgery System – CAMDASS) побудована для Європейського космічного агентства бельгійською компанією Space Applications Services за підтримкою фахівців з технічного університету Мюнхена (TUM) і німецького центру дослідження раку (DKFZ).

За задумом авторів проекту, система стане в нагоді в ситуаціях, коли зв'язок із Землею ненадійний, відбувається з великими затримками або зовсім перерваний. Подібне може відбутися, наприклад, під час подорожі на Марс.

В основі CAMDASS лежить шолом віртуальної реальності, що суміщає комп'ютерну картинку з реальним оглядом обстановки. Віртуальні елементи зображення – це різного роду підказки, що допомагають людині виконувати завдання.

Спершу інженери поклопоталися про ультразвукову діагностику (УЗД). Випромінювач в руках людини відстежується інфрачервоною камерою, також апаратура обчислює положення потрібної ділянки пацієнта за допомогою декількох маркерів.

Маркери на пацієнті, медичному приладі і шоломі дозволяють комп'ютеру правильно суміщати віртуальні елементи зображення із справжніми предметами.

У шоломі-дисплеї людина бачить правильні траєкторії сканування, підказки про порядок дій і приклад картинки, яка повинна виходити на екрані апаратури УЗД. При цьому система розпізнавання мови забезпечує голосове управління і звільняє руки «доктора».

Дисплей CAMDASS калібрується під зір кожного власника.

Прототип CAMDASS був випробуваний в одному з госпіталів Брюсселя. Як оператори системи виступали студенти, фельдшери, лікарі і медсестри, що не проходили підготовку по УЗД. Виявилось, система доповненої реальності дозволяє їм проводити досить складні процедури.

Надалі розробники мають намір понизити вагу шолома і загальні розміри системи стеження. Що стосується програм, то вони можуть бути розширені. Від УЗД можна перейти до інших видів діагностики, а пізніше – і до операцій.

Європейське космічне агентство вважає, що CAMDASS стане в нагоді не тільки в космосі, але і на Землі. Ця система може стати частиною телемедицини – комплексу забезпечення лікарської допомоги через супутник.

Операторами в шоломі CAMDASS у такому разі можуть виступати медики з невеликої клініки, або навіть рятувальники на місці катастрофи. Ну а підказки їм могли б видавати висококваліфіковані фахівці з якого-небудь центрального госпіталю.

На головну


Цікаве

» Астрофізики зловили важкі елементи з міжзоряного вітру
» Астрономи вивчили дволикі дюни Титану
» Астрономи знайшли найлегші екзопланети
» Придуманий безконтактний спосіб зважування людей в невагомості
» Анонсована найбільша система повітряного старту в космос
» Зонд Dawn наблизився до Вести на мінімальну відстань
» Марсохід знайшов чисту гіпсову жилу
» «Вояджери» вперше кинули погляд ззовні на Чумацький Шлях
» Складена найповніша карта Місяця в 3D
» Астрономи побачили повторну переробку галактичної речовини
» Планетологи знайшли сліди підлідних озер Європи
» Китай вперше запустив корабель до орбітальної станції
» Астероїд Лютеція
» NASA замовило вченим промінь, що притягує.
» Знайдена перша зірка із спіральними рукавами
» Астрономи детально розгледіли диск квазара
» Роскосмос дав надію на порятунок місії до Фобоса
» Російський апарат відправився за грунтом Фобоса
» Вчені розфарбували один з найбільших вулканів Марса
» Астрономи відкрили дивовижну білизну Еріди
» Астробіологи розширили жилу зону червоних карликів
» Чужі сонячні системи порадували вчених кометами
» Американці вирішили розрізати супутники в космосі
copyright 2012