Європейці просвітили донні відкладення марсіанського океану
10 лютого 2012

Європейці просвітили донні відкладення марсіанського океану Нові відомості зі супутника Mars Express підтверджують існування у минулому гігантського водоймища на півночі четвертої планети. Його осадкові породи нині приховані в товщі грунту.

Європейське космічне агентство повідомляє, що північні рівнини Марса покриті породами з низькою низькою густиною і відбивною здатністю для радарних променів.

Параметри сигналу, одержаного супутником, вчені інтерпретують як присутність в даних місцях сипкого матеріалу, колись розмитого і відкладеного водою, а нині перемішаного з льодом. Товщина цього шару складає, щонайменше, 60-80 метрів. На таку глибину здатний бачити радар Mars Express.

Осадковий матеріал знайдений якраз в межах стародавньої берегової лінії, визначеної у ряді попередніх робіт по супутникових знімках.

Враховуючи особливості рельєфу Марса і мінеральний склад різних його областей, визначені як з супутників, так і в ході подорожей марсоходів, дослідники припустили: у два різні періоди життя Марса на ньому були присутні океани.

Перший існував чотири мільярди років тому, в теплішу і вологішу епоху, а другий – 3 мільярди років тому (за іншими даними «всього» 2 млрд). Він міг виникнути в результаті наповнення низин водою з підземних джерел.

Останній океан, судячи з висновків іншого дослідження, був холодний. Він навіть був покритий льодами. І існував він за геологічними мірками не особливо довго.

За оцінкою європейських планетологів, вода в північному океані Марса повинна була вся замерзнути, сховатися під землею або випаруватися протягом якихось мільйонів років.

Проте дані радарної зйомки є могутнім підкріпленням раніше виниклої гіпотези, котра стверджує, що хоч би на деяких етапах своєї довгої еволюції Червона планета могла похвалитися обширними запасами рідкої води прямо на поверхні.

Додамо, що якщо не рахувати океани, то окремі водоймища, річки або ключі могли бути присутніми на Марсі і в набагато пізніший час.

На головну


Цікаве

» Астрофізики зловили важкі елементи з міжзоряного вітру
» Астрономи вивчили дволикі дюни Титану
» Астрономи знайшли найлегші екзопланети
» Придуманий безконтактний спосіб зважування людей в невагомості
» Анонсована найбільша система повітряного старту в космос
» Зонд Dawn наблизився до Вести на мінімальну відстань
» Марсохід знайшов чисту гіпсову жилу
» «Вояджери» вперше кинули погляд ззовні на Чумацький Шлях
» Складена найповніша карта Місяця в 3D
» Астрономи побачили повторну переробку галактичної речовини
» Планетологи знайшли сліди підлідних озер Європи
» Китай вперше запустив корабель до орбітальної станції
» Астероїд Лютеція
» NASA замовило вченим промінь, що притягує.
» Знайдена перша зірка із спіральними рукавами
» Астрономи детально розгледіли диск квазара
» Роскосмос дав надію на порятунок місії до Фобоса
» Російський апарат відправився за грунтом Фобоса
» Вчені розфарбували один з найбільших вулканів Марса
» Астрономи відкрили дивовижну білизну Еріди
» Астробіологи розширили жилу зону червоних карликів
» Чужі сонячні системи порадували вчених кометами
» Американці вирішили розрізати супутники в космосі
copyright 2012