Астрономи розповіли про близьку придатну для життя планету
3 лютого 2012

Астрономи розповіли про близьку придатну для життя планету Нова придатна для життя планета розташована в 22 світлових роках від Сонця в сузір'ї Скорпіона. Вона є «дочкою» однієї із зірок, що входять в потрійну зоряну систему.

Дивно, але жива планета, як і її сестри, кружляє біля зірки, бідної важкими елементами. Адже раніше вважалося, що світила, котрі відрізняються бідністю важких елементів з малою вірогідністю здатні обзаводитися світами земного типу.

Команда вчених з університету Каліфорнії в Санта-Круз і інституту Карнеги наново переробила чотирилітні дані стеження за червоним карликом М-класу GJ 667C за допомогою приладу HARPS Європейської південної обсерваторії.

Нова методика аналізу радіальної швидкості зірки, в поєднанні з додатковими вимірами, виконаними на інших телескопах, дозволила виявити, щонайменше, ще одну планету (на додаток до перших, знайдених трьома роками раніше), а також обчислити ознаки існування там ще двох або навіть трьох світів.

Основна героїня дослідження — планета GJ 667Cc (Глізе 667Cс), про існування якої коротко було оголошено в 2011 році. Вона обертається навколо своєї зірки з періодом трохи більше 28 днів. Мінімальна маса цього об'єкту оцінена як 4,5 Землі, передає PhysOrg.com.

Один з авторів роботи, Стівен Вогт (Steven Vogt), сказав про знахідку: «Вона розташована точно в жилій зоні. Немає ніяких сумнівів або обговорень, вона не на краю, вона прямо там».

Планета b у вивченій системі дуже гаряча, щоб підтримувати життя, зате її сестра під індексом з розташована в жилій зоні (HZ), і навіть гіпотетична поки планета d може в неї потрапити, якщо в її атмосфері є вуглекислий газ.

Світимість червоного карлика дуже низька, так що, не дивлячись на близьку прихильність до свого сонця, GJ 667Cc одержує лише 90% від того світла, що дістається Землі. Але оскільки велика частина вхідного випромінювання лежить в інфрачервоному діапазоні, вищий відсоток цієї енергії повинен поглинатися планетою. З урахуванням цього ефекту нова планета вбирає стільки ж тепла від своєї зірки, скільки Земля поглинає від Сонця.

«Ця планета є новим кращим кандидатом для підтримки рідкої води і, можливо, життя, яким ми його знаємо», — заявив інший дослідник Гільєм Англада-Ескуде (Guillem Anglada-Escude).

У 2009 році у тієї ж зірки астрономи відкрили планету Глізе 667Cb (період обертання 7,2 дня, вага – 6 Земель). Тепер же сімейство поповнилося, судячи з усього, відразу на декілька об'єктів.

Крім чіткого сигналу від Глізе 667Cс команда виявила менш певний пік з періодом в 75 днів (ще одна потенційна надземля, повідомляють астрономи), а також можливий сигнал з повторенням через 91 день і додатково — якусь тенденцію в зміні швидкості світила, що натякає на присутність в тій же системі газового гіганта з періодом обертання близько 10 років.

Порівняння зон населеності в Сонячній системі і системі GJ 667C. Показані Венера, Земля, Марс і планети GJ 667Cb, з і d. Сірі смужки відзначають теоретичні внутрішні межі «зони Златовласки» залежно від наявності на планеті хмар, що відображають частину променів. Зовнішні межі відмічені пунктиром. Тут невизначеність пов'язана з можливим парниковим ефектом. Шкала по горизонталі – астрономічні одиниці.

Останні три небесні тіла залишаються під питанням, але навіть пара 667Cb і 667Cс немало здивувала фахівців. Річ у тому, що рідна зірка цих планет входить до складу потрійної зірки малої маси Gliese 667. І всі ці три карлики відрізняються бідністю важких елементів — містять лише чверть важких елементів порівняно з Сонцем. А саме такі атоми (залізо, вуглець, кремній і так далі) є важливими додатками планет земної групи.

Відкриття означає, що потенційно жилі планети можуть формуватися в помітно відмінних від молодої Сонячної системи умовах, отже, можуть бути куди поширеніші в Галактиці.

Англада-Ескуде вважає, що з розвитком інструментів люди зможуть обстежувати в пошуку подібних Землі планет велике число М-карликів.

Результати нового дослідження будуть опубліковані в Astrophysical Journal Letters, а зараз викладені на arXiv.org.

На головну


Цікаве

» Астрофізики зловили важкі елементи з міжзоряного вітру
» Астрономи вивчили дволикі дюни Титану
» Астрономи знайшли найлегші екзопланети
» Придуманий безконтактний спосіб зважування людей в невагомості
» Анонсована найбільша система повітряного старту в космос
» Зонд Dawn наблизився до Вести на мінімальну відстань
» Марсохід знайшов чисту гіпсову жилу
» «Вояджери» вперше кинули погляд ззовні на Чумацький Шлях
» Складена найповніша карта Місяця в 3D
» Астрономи побачили повторну переробку галактичної речовини
» Планетологи знайшли сліди підлідних озер Європи
» Китай вперше запустив корабель до орбітальної станції
» Астероїд Лютеція
» NASA замовило вченим промінь, що притягує.
» Знайдена перша зірка із спіральними рукавами
» Астрономи детально розгледіли диск квазара
» Роскосмос дав надію на порятунок місії до Фобоса
» Російський апарат відправився за грунтом Фобоса
» Вчені розфарбували один з найбільших вулканів Марса
» Астрономи відкрили дивовижну білизну Еріди
» Астробіологи розширили жилу зону червоних карликів
» Чужі сонячні системи порадували вчених кометами
» Американці вирішили розрізати супутники в космосі
copyright 2012