Анонсована найбільша система повітряного старту в космос
26 грудня 2011 р.

Анонсована найбільша система повітряного старту в космос Якщо проект буде реалізований, він зможе встановити відразу декілька рекордів в авіації і космонавтиці. Один з найталановитіших авіаконструкторів нашого часу, два підприємці з світовим ім'ям, колишній шеф NASA і колишній головний інженер агентства об'єдналися, щоб створити саму амбітну приватну систему космічних запусків.

13 грудня 2011 року молода компанія Stratolaunch Systems анонсувала проект однойменного повітряного старту ракет-носіїв середнього класу. Нова система повинна виводити на низьку навколоземну орбіту 6,12 тонни корисного вантажу. Це зіставно з можливостями ракет з сімейства «Союз» або Delta II.

Недивно, що піднімати космічну ракету за хмари повинен двохфюзеляжний літак розміром з два «Боїнги-747». Вага всього комплексу на старті перевищить 544 тонни.

Самій ідеї повітряного старту – багато років. Проте ніхто поки не зміг побудувати комплекс з такими величезними габаритами і масою.

Щоб зрозуміти серйозність затії, досить подивитися, хто стоїть за проектом. Фінансування – мільярдер Пол Аллен (Paul Allen), співзасновник компанії Microsoft. Літак-розгінник — знаменитий конструктор Берт Рутан (Burt Rutan) і заснована ним авіабудівна компанія Scaled Composites (нині – дочірня фірма Northrop Grumman). Ракета – мільйонер Елон Маск (Elon Musk) і його космічна компанія SpaceX.

Тільки для переліку заслуг і рекордів згаданих осіб і фірм в аерокосмічній сфері не вистачить однієї статті. Скажемо лише, саме ці люди створили і запустили перший в світі приватний пілотований апарат, що злітав в космос по суборбітальній траєкторії, першу в світі приватну рідинну ракету, що підняла на орбіту супутник, а ще перший приватний космічний корабель, що побував на навколоземній орбіті і благополучно спустився на Землю.

Замахнулися ініціатори проекту на рекордні показники. Так, розмах крил літака-розгінника повинен перевищити 117 метрів. Це більше, ніж у нинішніх повітряних титанів Airbus A380 і "Мрії".

Необхідна для такого монстра довжина смуги рівна 3,66 кілометра. Американці пишуть, що один з можливих пунктів базування комплексу Stratolaunch — злітно-посадочна смуга для шатлів в космічному центрі Кеннеді у Флоріді (ілюстрації Stratolaunch Systems).

Тягнути найкрупніший у світі літак будуть шість двигунів від 747-го «Боїнгу». До речі, побудують гіганта в ангарі Stratolaunch Systems в аерокосмічному порту Мохаве (зведення самого ангара стартує на початку 2012 року).

Автори проекту стверджують, що перед відділенням ракети літак-носій зможе пролетіти до 2400 кілометрів. Це відкриває великі можливості для вибору точки і азимута пуску.

Старт ракети з території різних країн або з міжнародних вод, практично будь-які орбіти з будь-яким нахилом, райони падіння відпрацьованих ступенів у відкритому океані... Такі переваги завжди вважалися козирями космічних повітряних стартів.

Адже і проектів такого плану в історії було немало. Але з успішно реалізованих можна пригадати хіба що ракету Pegasus від Orbital Sciences Corporation. Проте та піднімає на орбіту тільки 440 кілограмів. Зростання вантажу, що виводиться на орбіту, в 14 разів вимагає не просто масштабування техніки, а повного переосмислення компонентів.

За систему стиковки літака і ракети, а також за загальну інтеграцію всіх систем комплексу Stratolaunch відповідає компанія Dynetics (ілюстрації Stratolaunch Systems).

Розділення літака і ракети повинне відбуватися на висоті більше дев'яти кілометрів, розповідає Spaceflight Now. Це приблизно нижній край стратосфери (10-11 км).

Вага рідинної ракети-носія, підвішеної під крилом розгінника, може досягати 222 тонн. Це буде похідна від SpaceX Falcon 9. Довжина нової ракети складе 36,6 метра. Її перший ступінь буде забезпечений невеликими крилами.

Системи на борту літака повинні вести зворотний відлік і видавати команду на запуск п'яти двигунів першого ступеня РН, а також — стежити за станом корисного навантаження.

«Я давно мріяв зробити наступний великий крок в приватних космічних польотах після успіху SpaceShipOne — запропонувати гнучку орбітальну систему доставки, — говорить Пол Аллен. — Ми стоїмо на порозі радикальних змін в галузі. Stratolaunch Systems освоює інноваційні рішення, які проведуть революцію в космічних подорожах».

По запевненнях нової компанії Пола Аллена, ракета комплексу Stratolaunch виводитиме на орбіту комерційні і державні супутники, а також пілотовані апарати.

Як ринкові переваги затії команда Аллена називає низьку вартість пусків (хоча про точні цифри говорити рано) і, що не менш важливо, малий термін підготовки до чергового старту. Клієнти не повинні довго тужити в черзі, запуски на орбіту стануть повсякденною рутиною – такий лейтмотив проекту.

Потрібно особливо відзначити, що серед персоналу Stratolaunch Systems і її партнерів зустрічаються багато людей, що раніше працювали в американській космічній програмі і авіаційній галузі.

Так, до команди Stratolaunch Systems увійшов Майкл Гріффін (Michael Griffin), за освітою фізик і аерокосмічний інженер, що займав пост глави NASA з 2005-го по 2009 рік.

Серед персоналій, що беруть участь в проекті, американці також згадують інженерів і менеджерів, що займалися запусками шатлів, льотчиків-випробувачів легендарного надзвукового розвідника SR-71...

Новий гігант від Рутана, крім ролі носія для ракети, зможе працювати унікальним транспортним літаком, здатним доставляти надмасивні вантажі на відстань до 14 800 км.

Керувати Stratolaunch Systems за президента і директора Аллен взяв ветерана NASA з багаторічним досвідом в області проектування і управління польотами людини в космос, колишнього головного інженера NASA Гарі Венца (Gary Wentz).

Саме через такий значний список людей, що беруть участь в проекті, хочеться вірити в нього, не дивлячись на всі складнощі прийнятої схеми запуску.

Льотні випробування літака-носія повинні початися в 2015 або 2016 році. Перші старти ракети – дещо пізніше.

На головну


Цікаве

» Китай вперше запустив корабель до орбітальної станції
» Астероїд Лютеція
» NASA замовило вченим промінь, що притягує.
» Знайдена перша зірка із спіральними рукавами
» Астрономи детально розгледіли диск квазара
» Роскосмос дав надію на порятунок місії до Фобоса
» Російський апарат відправився за грунтом Фобоса
» Вчені розфарбували один з найбільших вулканів Марса
» Астрономи відкрили дивовижну білизну Еріди
» Астробіологи розширили жилу зону червоних карликів
» Чужі сонячні системи порадували вчених кометами
» Американці вирішили розрізати супутники в космосі
copyright 2012