Марсохід знайшов чисту гіпсову жилу
8 грудня 2011 р.

Марсохід знайшов чисту гіпсову жилу Гіпсова «вена» в приблизно природних кольорах. Зйомка від 7 листопада 2011 року (фото NASA/JPL-Caltech/Cornell/ASU).

Американський ровер Opportunity наткнувся на майже чисту і висококонцентровану «вену» з гіпсу. Колись вона утворилася в скельній тріщині, по якій протекла вода, а зараз покоїться на поверхні Червоної планети.

Цікавий елемент рельєфу одержав назву Homestake. Розташований поблизу марсохода фрагмент жили налічує завширшки від 1 до 2 сантиметрів, в довжину – приблизно 45 см і виступає трохи вище навколишнього грунту.

Стів Сквайрс (Steve Squyres) з університету Корнелла (Cornell University), провідний вчений місії Opportunity, розповідає: «Цей матеріал є достатньо чистим хімічним депозитом, який утворився саме там, де ми його бачимо. А цьоо не можна сказати про інші відкладення гіпсу, виявлені на Марсі, або інші пов'язані з водою мінерали, які відкрив Opportunity».

Зйомка Homestake через декілька фільтрів, а також вивчення зразка за допомогою рентгенівського спектрометра, проведені в листопаді 2011 року, показали, що перед нами, найймовірніше, гідратований сульфат кальцію. Про відкриття вчені розповіли 7 грудня на конференції американського геофізичного союзу (AGU Fall Meeting 2011).

Знахідка може розкрити таємницю джерел гіпсового піску північної півкулі Марса. Раніше цілі гіпсові дюни були відкриті на четвертій планеті за допомогою спектральних зйомок з орбітальних апаратів.

Дослідники вважають, що «вена» Homestake виникла, коли в підземному розломі протікала вода, що несе розчинені мінерали, зокрема кальцій з вулканічних порід. У поєднанні зі сіркою (остання могла поступати як з каменів, що обробляються водою, так і з вулканічними газами) кальцій створив гіпс. Згодом через ерозію ця гіпсова «вена» опинилася виставлена на поверхню.

Цікаво також, що раніше знайдені на рівнині мінерали утворювалися у відносно кислому водному середовищі, а Homestake – в більш нейтральній, отже, і сприятливішій для життя.

Пояснення такої відмінності, можливо, слід шукати в розташуванні скель. Нагадаємо, Opportunity працює зараз на краю гігантського кратера Індевор, що оголив стародавніші вулканічні породи.

До візиту сюди Opportunity досліджував молодші рівнини з різними осадковими породами. Але, як видно, найцікавіше чекало робота на межі між цими двома різними районами.

На головну


Цікаве

» Китай вперше запустив корабель до орбітальної станції
» Астероїд Лютеція
» NASA замовило вченим промінь, що притягує.
» Знайдена перша зірка із спіральними рукавами
» Астрономи детально розгледіли диск квазара
» Роскосмос дав надію на порятунок місії до Фобоса
» Російський апарат відправився за грунтом Фобоса
» Вчені розфарбували один з найбільших вулканів Марса
» Астрономи відкрили дивовижну білизну Еріди
» Астробіологи розширили жилу зону червоних карликів
» Чужі сонячні системи порадували вчених кометами
» Американці вирішили розрізати супутники в космосі
copyright 2012