«Вояджери» вперше кинули погляд ззовні на Чумацький Шлях
5 грудня 2011 р.

«Вояджери» вперше кинули погляд ззовні на Чумацький Шлях Апарат Voyager 1, що пролетів через всю Сонячну систему, в даний час розташований на відстані майже 120 астрономічних одиниць від Землі, або майже 18 мільярдів кілометрів.

Два американські космічні апарати вперше дозволили астрономам зафіксувати специфічний вид випромінювання від нашої галактики.

Пара зондів Voyager ще не покинули Сонячну систему, але все таки вони розташовані на зовнішньому її краю. Тепер оголошено, що ці апарати зловили такі сигнали, які цілком можна охарактеризувати як «перше спостереження ззовні».

Міжнародна команда вчених повідомила про реєстрацію «Вояджерами» ультрафіолетових спектральних ліній Лайман альфа (Ly?) від внутрішньогалактичних джерел – регіонів інтенсивного зіркоутворення.

Такі лінії (зміщені внаслідок розширення Всесвіту в більш довгохвильову частину спектру) вчені дотепер одержували тільки від дуже віддалених галактик. По цих лініях астрономи судили про процеси народження зірок багато мільярдів років тому.

Але лінії Ly? від нашої власної галактики, Чумацького Шляху, одержати ніяк не вдавалося ні із Землі, ні навіть з навколоземних супутників. Причина була проста, пояснює New Scientist, — слабкий сигнал від галактичних джерел в даному випадку геть тоне в могутньому ультрафіолетовому випромінюванні Сонця, що розсіюється газом в Сонячній системі.

У 1993 році команда місії Voyager приступила до широкого сканування неба з використанням ультрафіолетових спектрографів на борту двох апаратів. Тепер, після ретельного аналізу даних від 10 років вимірювань на «Вояджері-1» і п'яти роках сканування на «Вояджері-2», вченим вдалося виявити розсіяне випромінювання з лініями Ly? від Чумацького Шляху. При цьому піки таких викидів, до радості астрономів, співпали з районами зіркоутворення, виявленими іншими методами.

Навіть при величезному віддаленні пари зондів від Сонця 90% спійманих ліній Лайман альфа як і раніше виходило від сонячного водню, передає Nature. Та все ж поблизу Землі фахівці не могли розраховувати навіть на таке співвідношення: тут галактичні джерела виступали, як свічки на тлі гігантського прожектора.

Це відкриття дуже важливе для поглибленого розуміння подій в далеких галактиках, оскільки в Чумацькому Шляху регіони зіркоутворення непогано вивчені. Астрономам відомо, де там розташовані молоді світила, як вони рухаються, який газ їх оточує і так далі.

В даний час УФ-СПЕКТРОГРАФИ на борту двох зондів відключені для економії електроенергії. Але не всі прилади не діють. За оцінками фахівців, земні посланники зможуть передавати відомості з міжзоряних глибин ще до 2020 року. Це відмінний результат, враховуючи, що стартували ці два розвідники космосу у 1977 році.

На головну


Цікаве

» Китай вперше запустив корабель до орбітальної станції
» Астероїд Лютеція
» NASA замовило вченим промінь, що притягує.
» Знайдена перша зірка із спіральними рукавами
» Астрономи детально розгледіли диск квазара
» Роскосмос дав надію на порятунок місії до Фобоса
» Російський апарат відправився за грунтом Фобоса
» Вчені розфарбували один з найбільших вулканів Марса
» Астрономи відкрили дивовижну білизну Еріди
» Астробіологи розширили жилу зону червоних карликів
» Чужі сонячні системи порадували вчених кометами
» Американці вирішили розрізати супутники в космосі
copyright 2012