Астрономи побачили повторну переробку галактичної речовини
21 листопада 2011

Астрономи побачили повторну переробку галактичної речовини Спостереження з орбіти дозволили підтвердити існування титанічного коловороту водню і важких елементів, що тягнеться на десятки і навіть сотні тисяч світлових років за межі видимого зоряного диска.

За допомогою телескопу Hubble дослідники фіксували промені від далеких квазарів, що пройшли крізь гало більше 40 галактик. Вчені записували спектри поглинання в ультрафіолетовій області, залежні від вмісту в газових хмарах іонізованих важких елементів (зокрема азоту, кисню і Неону).

Так вдалося з'ясувати, що в гало міститься досить матеріалу, щоб розтягнути епоху формування нових світил на 10 мільярдів років.

Ключем до такого продовження молодості є повторна переробка речовини: вибухи нових і найновіших зірок викидають в гало додаткові порції нагрітого матеріалу, збагаченого важкими елементами. Він же, кінець кінцем, знову падає в диск, викликаючи черговий сплеск зіркоутворення.

Астрономи говорять, що подібний запас пального (в основному гарячого водню) є і у Чумацького Шляху. Спостереження показали, що тягнуться ці комори на 20 тисяч світлових років від галактичного диска і містять масу, достатню для створення 100 мільйонів сонць. Ці хмари газу переміщаються з швидкостями 90-170 км/с, і вони дуже важливі для підтримки зіркоутворення.

Дослідження також показало, що в деяких галактиках з енергійним народженням зірок такі запаси водню і важких елементів тягнуться аж на 450 тисяч світлових років за межі видимої частини зоряного острова. Таке гігантське віддалення колись викинутого матеріалу теж виявилося новиною.

Причому містять ці структури речовини на мільярд сонць. А це стільки ж, скільки газу є у всьому міжзоряному просторі в самій спіральній галактиці, а може, і більше.

Настільки багате як по масі, так і по хімічному складу оточення стало сюрпризом. Хоча в цілому вчені давно знали про викид газу з галактичних дисків і протилежному процесі поглинання ними речовини з міжгалактичного простору.

І ще одна знахідка: у галактиках, які припинили створювати зірки, газове гало практично відсутнє.

Автори припускають, що перед спостережуваним моментом в таких об'єктах, навпаки, йшло дуже бурхливе зіркоутворення. Цей процес супроводили нагрів плазми до мільйонів градусів і розгін хмар іонізованого газу до 550 кілометрів в секунду.

Це дуже велика швидкість, тому галактика, що дуже швидко витрачає своє паливо на будівництво зірок (по сто сонячних мас в рік), ще швидше просто викидає залишки запасів газу в міжгалактичне середовище, перетворюючись з молодої спіральної в стару еліптичну.

На головну


Цікаве

» Китай вперше запустив корабель до орбітальної станції
» Астероїд Лютеція
» NASA замовило вченим промінь, що притягує.
» Знайдена перша зірка із спіральними рукавами
» Астрономи детально розгледіли диск квазара
» Роскосмос дав надію на порятунок місії до Фобоса
» Російський апарат відправився за грунтом Фобоса
» Вчені розфарбували один з найбільших вулканів Марса
» Астрономи відкрили дивовижну білизну Еріди
» Астробіологи розширили жилу зону червоних карликів
» Чужі сонячні системи порадували вчених кометами
» Американці вирішили розрізати супутники в космосі
copyright 2012