Планетологи знайшли сліди підлідних озер Європи
17 листопада 2011

Планетологи знайшли сліди підлідних озер Європи Дослідники одержали свідоцтва існування на супутнику Юпітера басейнів з рідкою водою, розташованих на відносно невеликій глибині. В усякому разі, приховані озера – це поки найлогічніше пояснення спостережуваним дивностям рельєфу.

Про обширний океан Європи вчені говорять давно. Але вважається, що розташований він глибоко під поверхнею — його покриває крижана кора товщиною в 10-30 кілометрів (тим часом глибина самого океану оцінюється в 160 км).

Тепер виявляється, що крім головного океану на Європі існує і набір мілководих морів або озер, що знаходяться куди ближче до поверхні місяця, і що навіть час від часу формують виходи вгору. Треба підкреслити, що припущення це ще не підтверджене на всі 100%, але воно виходить з докладних розрахунків динаміки льоду.

Будова Європи. У центрі лежить невелике металеве ядро, далі йдуть гірські породи, вище лежить рідкий океан, покритий товстим шаром льоду.

Геофізик і планетолог Брітні Шмідт (Britney Schmidt) з Техаського університету спільно з колегами з двох інших інститутів виконала новий аналіз знімків, переданих апаратом Galileo (він працював біля Юпітера з 1995 по 2003 рік).

Автори роботи зосередили зусилля на двох так званих регіонах хаосу – округлих ділянках з крупними порушеннями структури рівного поверхневого льоду. Ці регіони містять численні розломи, крижані блоки, що підносяться, і куполи.

У своїй статті в Nature дослідники пишуть, що дія на лід щодо теплої води, прихованої на глибині 10-30 кілометрів, не може провести такі структури. А значить, слід шукати інше пояснення.

Знімок одного з досліджених регіонів — Thera Macula - показує поверхневий хаос, породжений прихованим під льодом водоймищем. Кольори відображають висоти над навколишньою місцевістю. Найбільш піднесені ділянки забарвлені у фіолетовий і червоний. Дослідники говорять, що дане водоймище порівнянне за об'ємом з Великими озерами в Північній Америці і що по всій Європі повинно існувати багато схожих ділянок (ілюстрація Paul Schenk/NASA).

Учені побудували модель нутрощів Європи, враховуючи всі відомі закономірності роботи земних підлідних вулканів і рухомих шельфових льодовиків. Дослідники пропрацювали рух потоків води і льоду.

Так стало ясно, що за спостережувані зовні руйнування і відносно недавно оновлені фрагменти рельєфу відповідають рідкі озера, приховані всього в трьох кілометрах нижче за поверхню.

З цих озер вода проникає вгору по тріщинах, після чого знову заморожується. Так виникають ділянки із старим і новим льодом, що чергується.

На головну


Цікаве

» Китай вперше запустив корабель до орбітальної станції
» Астероїд Лютеція
» NASA замовило вченим промінь, що притягує.
» Знайдена перша зірка із спіральними рукавами
» Астрономи детально розгледіли диск квазара
» Роскосмос дав надію на порятунок місії до Фобоса
» Російський апарат відправився за грунтом Фобоса
» Вчені розфарбували один з найбільших вулканів Марса
» Астрономи відкрили дивовижну білизну Еріди
» Астробіологи розширили жилу зону червоних карликів
» Чужі сонячні системи порадували вчених кометами
» Американці вирішили розрізати супутники в космосі
copyright 2012