Вчені розфарбували один з найбільших вулканів Марса
10 листопада 2011

Вчені розфарбували один з найбільших вулканів Марса Вулкан в умовних кольорах, що відображають висоти. Світло-коричневий – більше 8 км, червоний – 4,5 км, жовтий – близько 4 км, голубувато-зелений – 2-2,5 км.

Дослідники склали дуже докладну топографічну карту однієї з найбільших гір Червоної планети. Цей вулкан володіє досить складною геологічною історією, і його вивчення корисно для проникнення в минуле Марса.

Вулкан Тарсіс Толус (Tharsis Tholus) за земними уявленнями — справжній гігант. Овальна підстава вулкана займає простір 155 х 125 кілометрів. Висота вулкана складає 8 км.

Але за мірками четвертої планети ця гора – все ж таки середня. У провінції Фарсіда, де і розташований Толус, знаходяться найбільші вулкани у всій Сонячній системі, зокрема — чотири гори, що підносяться над навколишньою місцевістю на 14-21 кілометр.

Нова серія зображень Толуса була створена шляхом комбінації знімків стереокамеры високого дозволу супутника Mars Express, передає New Scientist.

Хай Толус не абсолютний рекордсмен, зате він може похвалитися багатою історією. Його найстаріші схили виникли більше 3,8 мільярдів років тому, а більш молоді – всього 1 млрд. Притому виверження тут відбувалися епізодично аж до 196 мільйонів років тому.

Вулкан не тільки частково оновлював свої «стіни», але і повною мірою випробував вплив часу. Щонайменше дві крупні його секції обрушилися за минулі мільярди років, створивши уступи висотою в декілька кілометрів.

Головною ж особливістю цього вулкана є кальдера, свідчить повідомлення ESA. Вона майже кругла в плані (її розміри складають 32 х 34 кілометри).

Кальдера оточена цілою системою розломів, через які її дно провалилося всередину на 2,7 кілометра. Фахівці вважають, що колись магматична камера Толуса спустіла і породи вже більше не могли підтримувати «дах» цієї камери.

Всього купол вулкана серйозно змінювався як мінімум чотири рази за свою довгу історію. І по деяких припущеннях, цей одночасно і старий, і молодий вулкан може коли-небудь знову прокинутися.

На головну


Цікаве

» Китай вперше запустив корабель до орбітальної станції
» Астероїд Лютеція
» NASA замовило вченим промінь, що притягує.
» Знайдена перша зірка із спіральними рукавами
» Астрономи детально розгледіли диск квазара
» Роскосмос дав надію на порятунок місії до Фобоса
» Російський апарат відправився за грунтом Фобоса
» Астрономи відкрили дивовижну білизну Еріди
» Астробіологи розширили жилу зону червоних карликів
» Чужі сонячні системи порадували вчених кометами
» Американці вирішили розрізати супутники в космосі
copyright 2012