Російський апарат відправився за грунтом Фобоса
9 листопада 2011

Російський апарат відправився за грунтом Фобоса 9 листопада 2011 року о 00:16 за московським часом з Байконура стартувала станція «Фобос-грунт». Вона повинна привезти на Землю зразки породи з марсіанського місяця. Пуск знаменує повернення Росії до міжпланетних місій після перерви в пару десятків років. Правда місія відразу опинилася під загрозою зриву.

Автоматична міжпланетна станція (АМС) "Фобос-грунт" — це перша російська міжпланетна місія в XXI столітті і фактично перша після розпаду СРСР, якщо не рахувати ту, що потерпіла крах при запуску АМС "Марс-96". Тому справедливіше, напевно, вести відлік хоч би з частково вдалої експедиції "Фобос 1 і 2" 1988-1989 рр.

І ще одна подія сьогодні відбулася вперше: разом з російським апаратом до далекої мети відправився перший китайський марсіанський супутник «Інхо-1» (Yinghuo-1). Цей 115-кілограмовий апарат вивчатиме атмосферу, іоносферу і магнітосферу планети.

У космос станцію піднімала ракета "Зеніт-2SБ". Через 688 секунд польоту АМС штатно відокремилася від другого ступеня ракети-носія.

Повна маса російської АМС складає 13,5 тонни, з них 50 кілограмів доводиться на наукову апаратуру.

Тут встановлений цілий набір різних спектрометрів (гамма, нейтронний, месбауерівський і так далі), газовий хроматограф, планетарний радар, детектор космічного пилу, гравіметр, сейсмометр, термодетектор, плазмовий комплекс.

Проект вартістю 5 мільярдів рублів покликаний роздобути нову інформацію про ранню історію нашої планетної системи, свідками якої можна вважати марсіанські супутники. Вивчення Фобоса допоможе прояснити походження марсіанських місяців, а побічно — і ряду інших супутників в Сонячній системі.

Чи є на Фобосі «первинна» речовина, з якої формувалися планети? Чи присутня на ньому органіка, і якщо так, то яка? Питань маса. Відповісти на них зможуть тільки вимірювання безпосередньо на місці, а також аналіз шматочків Фобоса в земних лабораторіях.

Прибуття станції «Фобос-грунт» до Марса намічено на 29 вересня 2012 року. Спочатку АМС повинна вийти на еліптичну орбіту навколо четвертої планети, а потім апарат округлятиме і знизить її.

Після відділення маршової рухової установки і китайського марсіанського супутника перелітний модуль приступить до вивчення самого Марса з низької орбіти. Воно продовжиться декілька місяців.

Тільки в лютому 2013 року АМС повинна підійти до Фобоса і сісти на його поверхню. Декілька передбачуваних місць посадки наперед вивчив європейський супутник Mars Express. Директор ІКІ РАН Лев Зелений повідомляє, що посадка АМС запланована недалеко від долини Лагадо. Назва цієї долини, як і більшість точок на Фобосі, взята з творів Джонатана Свіфта про Гуллівера.

На дослідження околиць і збір зразків відводиться декілька днів. У сумі апарат повинен добути близько 200 грамів матеріалу з Фобоса.

Для підвищення надійності виконання головного завдання місії на борту АМС є два маніпулятори і грунтозаборних пристрої, здатні захоплювати як рихлий грунт, так і тверду, скельну породу.

Після поміщення цих зразків в капсулу апарат, що повертається, стартуватиме з Фобоса і перейде на навколомарсіанську орбіту, де чекатиме сприятливого стартового вікна. Основний же модуль АМС залишиться на марсіанському місяці і продовжить її дослідження.

Переліт апарату додому повинен пройти з вересня 2013 по серпень 2014 року.

Після прибуття до Землі від «міжпланетного кур'єра» відокремиться капсула, яка повинна приземлитися в Казахстані. Посадка буде жорсткою, беспарашютною. Капсула лише понизить свою швидкість за рахунок гальмування в атмосфері з 12 км/с до 30-35 м/с біля землі.

Капсула з живими істотами, яку помістили на «Фобос-грунт» в рамках досліду LIFE. За оцінкою фахівців НВО ім. Лавочкіна, творця АМС, вірогідності попадання космічного апарату на поверхню Марса (а значить, занесення туди земного життя) — набагато нижче потрібної по нормах міжнародного комітету з космічних досліджень. До того ж сама капсула дуже міцна і витримує без пошкоджень велике ударне перевантаження.

Цікаво також, що на борту АМС до Марса відправилися перші в історії міжпланетні пасажири: в рамках міжнародного експерименту LIFE (Living Interplanetary Flight Experiment) на Фобос і назад повинні злітати декілька десятків екземплярів бактерій, архей, грибків, рослин і навіть крихітних тварин – надвитривалих тихоходок.

Як ми вже розповідали, мешканці АМС весь час польоту знаходитимуться в герметично запечатаному контейнері, який повинен буде повернутися на Землю разом з грунтом з Фобоса. Вчені мають намір з'ясувати, як вплине на стан цих істот трирічний міжпланетний політ.

Це важливо з'ясувати з двох причин. По-перше, успішний вояж хоч би деяких з мікроорганізмів укріпить гіпотезу панспермії – занесення життя на Землю з космосу. По-друге, простежити за дією на живі істоти чинників дальнього космічного польоту необхідно у світлі передбачуваного візиту людини на Марс.

До речі, найдетальнішу імітацію такої експедиції недавно провела Росія спільно з рядом зарубіжних партнерів.

На головну


Цікаве

» Китай вперше запустив корабель до орбітальної станції
» Астероїд Лютеція
» NASA замовило вченим промінь, що притягує.
» Знайдена перша зірка із спіральними рукавами
» Астрономи детально розгледіли диск квазара
» Роскосмос дав надію на порятунок місії до Фобоса
» Вчені розфарбували один з найбільших вулканів Марса
» Астрономи відкрили дивовижну білизну Еріди
» Астробіологи розширили жилу зону червоних карликів
» Чужі сонячні системи порадували вчених кометами
» Американці вирішили розрізати супутники в космосі
copyright 2012