Астрономи детально розгледіли диск квазара
7 листопада 2011

Астрономи детально розгледіли диск квазара Два яскраві зображення квазара HE 1104-1805 є сусідами із слабкою плямочкою – галактикою на передньому плані, що зіграла роль лінзи.

Команда вчених з американського і європейського космічних агентств зуміла одержати пряме зображення диска матерії, яка втягується в гігантську чорну діру, розташовану в серці далекої галактики.

Аккреційний диск будь-якого квазару, що яскраво світиться, не дивлячись на свої значні розміри, такий далекий, що побачити його без деякої допомоги не зміг би навіть такий гострозорий інструмент, як космічний телескоп Hubble. Але вчені скористалися ефектом гравітаційного лінзування.

Автори роботи стежили за рядом квазарів, перед якими (на шляху променя зору) вставали ближчі галактики, здатні виступати в ролі лінз. Лінзи ці формували декілька зображень кожного квазара, передає ScienceDaily. При цьому вчені відмітили відмінності в кольорі таких зображень. Вони, ймовірно, були викликані особливостями розподілу пилу в лінзуючих галактиках, адже промені від квазарів проходили крізь різні їх частини.

Куди цікавіше, проте, що колір зображень квазарів трохи мінявся з часом. А це вже можна пояснити тільки за допомогою тоншого ефекту. Зірки в проміжній галактиці рухаються, і деякі з них час від часу потрапляють на лінію між квазаром і Землею. У таких ситуаціях кожна окрема зірка на короткий час ставала «лінзою усередині лінзи».

Схема спостереження. Зліва: диск матерії, що оточує далеку чорну дірку, центр активної галактики. Він біло-голубуватий в центрі (там диск гарячіший) і червонуватий по краях. Справа: телескоп Hubble. У центрі – лінзуюча галактика. Всередині цієї галактики окрема зірка також грає роль лінзи, що спотворює потік променів від квазара. За наслідками цього втручання виявилося можливим виявити тонкі деталі в самому диску квазара. Зірка виступила як сканер.

В результаті такого вдалого збігу обставин астрономам вдалося одержати докладнішу картину, ніж в схожому дослідженні 2006 року.

В одному випадку лінзи-зірки, детально показали астрономам різні частини квазару. Це дозволило команді одержати «колірний профіль» аккреційного диску, а значить, побачити розподіл температури в ньому.

Крім того, вчені зміряли діаметр цього диска. Він виявився рівний приблизно 100-300 мільярдам кілометрів. Розкид великий, але це дивовижний результат, враховуючи віддаленість об'єкту спостереження. І це число, до речі, узгоджується з теоретичними оцінками.

На головну


Цікаве

» Китай вперше запустив корабель до орбітальної станції
» Астероїд Лютеція
» NASA замовило вченим промінь, що притягує.
» Знайдена перша зірка із спіральними рукавами
» Роскосмос дав надію на порятунок місії до Фобоса
» Російський апарат відправився за грунтом Фобоса
» Вчені розфарбували один з найбільших вулканів Марса
» Астрономи відкрили дивовижну білизну Еріди
» Астробіологи розширили жилу зону червоних карликів
» Чужі сонячні системи порадували вчених кометами
» Американці вирішили розрізати супутники в космосі
copyright 2012