Знайдена перша зірка із спіральними рукавами
2 листопада 2011

Знайдена перша зірка із спіральними рукавами Зірка на цьому знімку прикрита «маскою» (зйомка в ближньому інфрачервоному діапазоні). Навколо неї видно газопиловий диск, в якому виразно помітні спіральні рукави. Справа внизу показана орбіта Плутона для масштабу.

Спіральну структуру астрономи звикли спостерігати в галактиках, але вперше аналогічну форму дослідники відкрили у газопилового диска, що оточує молоду зірку.

Світило SAO 206462 в сузір'ї Вовка порадувало астрономів незвичайним протопланетним диском, зображення якого вдалося одержати за допомогою телескопу Subaru на Гаваях.

За інформацією PhysOrg.com, диск налічує в поперечнику близько 22 мільярдів кілометрів. Його спіральні частини припускають, що в диску вже формуються планети.

Раніше астрономи за допомогою комп'ютерного моделювання теоретично з'ясували, що молоді планети всередині протопланетного диска здатні своєю гравітацією викликати збурення, що приводять до формування спіральної структури. «Тепер вперше ми бачимо цю динамічну особливість», — говорить головний автор відкриття астроном Керол Грейді (Carol Grady) з американської компанії Eureka Scientific.

Розрахунки говорять, що планет там повинно бути дві, але побачити їх поки не вдається.

До речі, системі SAO 206462 — дев'ять мільйонів років. І це примітно. Річ у тому, що нове відкриття було виконано в рамках проекту дослідження безлічі протопланетних дисків. Вчені відзначають, що як тільки вік зірок досягає декількох мільйонів років, їх газопилові диски починають демонструвати безліч цікавих деталей.

Так, раніше в таких дисках астрономи знаходили кільця і пропуски, а зараз і спіральні рукави.

На головну


Цікаве

» Китай вперше запустив корабель до орбітальної станції
» Астероїд Лютеція
» NASA замовило вченим промінь, що притягує.
» Астрономи детально розгледіли диск квазара
» Роскосмос дав надію на порятунок місії до Фобоса
» Російський апарат відправився за грунтом Фобоса
» Вчені розфарбували один з найбільших вулканів Марса
» Астрономи відкрили дивовижну білизну Еріди
» Астробіологи розширили жилу зону червоних карликів
» Чужі сонячні системи порадували вчених кометами
» Американці вирішили розрізати супутники в космосі
copyright 2012