Астрономи відкрили дивовижну білизну Еріди
27 жовтня 2011

Астрономи відкрили дивовижну білизну Еріди Нові розрахунки зробили Еріду одним з тіл, що найбільш відображають в Сонячній системі, приблизно на одному рівні з Енцеладом .

Екстремальна білизна Еріди розповіла астрономам про атмосферу, здатну то зникати, то з'являтися. Такий висновок був зроблений після найточнішого на даний час вимірювання діаметру маленької планети.

Встановлено, що карликова планета Еріда відбиває 96% світла, яке падає на неї, повідомляє Space.com. Тобто вона яскравіше, ніж сніг який щойно випав на Землі. Попередні вимірювання давали скромнішу величину – 86%, оскільки раніше вважалося, що Еріда трохи крупніше. Але вже те, перше значення альбедо поступалося лише показнику крижаного Енцелада. Що вже говорити про нове вимірювання — Еріда опинилася «біліше білого».

Міжнародна команда вчених опублікувала в Nature свіжі результати вивчення Еріди, зокрема, підсумки вимірювань, виконаних під час затемнення цієї планеткої далекої зірки восени 2010 року.

Про цю подію і перші одержані дані ми детально розповідали. Нагадаємо тільки, що зйомка затемнення з двох віддалених точок дозволила визначити діаметр Еріди. Тепер астрономи пишуть, що він рівний 2326 ± 12 кілометрів.

Схема затемнення, що відбулося в листопаді 2010 року. Дві обсерваторії, віддалені одна від одної на сотні кілометрів, зафіксували покриття зірки диском Еріди, хоча на карликову планету в той момент був обернений погляд більше двох десятків телескопів. Але і двох хорд вистачило для обчислення радіусу небесного тіла.

Тим часом діаметр Плутона оцінюється в 2322-2344 км (за різними джерелами), але на ділі невизначеність тут набагато вище, ніж з Ерідою (деякі фахівці вказують розкид і зовсім 2300-2400 км). Вся справа в наявності на Плутоні слабенької атмосфери, що утрудняє вимірювання.

Виходить, що за розміром ці два тіла – практично близнята. Але не по будові: середня щільність Еріди виявилася рівна 2,52 грама на кубічний сантиметр – більш ніж на чверть вище, ніж у Плутона.

Це говорить про те, що Еріда – скельне тіло (85% скельних порід), покрите порівняно тонкою мантією з льоду. Лід прикрашає і поверхню цієї карликової планети. З ним і зв'язано «яскраве відкриття».

Вчені говорять, що дивовижна білизна поверхні Еріди обсуловлена водяним льодом, змішаним із замерзлим азотом і метаном (останній складає тонкий шар менше 1 міліметра). І це фактично є покрита памороззю атмосфера Еріди. Адже орбіта її сильно витягнута (ексцентриситет 0,44), і зараз білосніжна планетка знаходиться на відстані 95,7 астрономічних одиниць від Сонця (тобто майже в 96 разів далі, ніж Земля).

Коли Еріда наближається до світила (аж до 37,8 а.о. в перигелії), лід сублімує, створюючи хитку тимчасову атмосферу, яка знову випадає інеєм в міру чергового наближення до афелію. (Перші ознаки такого циклу вчені виявили ще в 2008 році.)

Нарешті, дослідники оцінили температуру на денній стороні Еріди — мінус 238 градусів за Цельсієм. На нічній стороні вона, відповідно, ще нижче.

«Дивно, як багато ми можемо дізнатися про малі і далекі об'єкти, такі як Еріда, спостерігаючи за їх проходженням перед слабкою зіркою з використанням щодо невеликих телескопів, — говорить провідний автор дослідження Бруно Сикарді (Bruno Sicardy) з Паризької обсерваторії (Observatoire de Paris). — Через п'ять років після створення нового класу карликових планет ми нарешті насправді знайомимося з одним з його засновників».

На головну


Цікаве

» Китай вперше запустив корабель до орбітальної станції
» Астероїд Лютеція
» NASA замовило вченим промінь, що притягує.
» Знайдена перша зірка із спіральними рукавами
» Астрономи детально розгледіли диск квазара
» Роскосмос дав надію на порятунок місії до Фобоса
» Російський апарат відправився за грунтом Фобоса
» Вчені розфарбували один з найбільших вулканів Марса
» Астробіологи розширили жилу зону червоних карликів
» Чужі сонячні системи порадували вчених кометами
» Американці вирішили розрізати супутники в космосі
copyright 2012