Чужі сонячні системи порадували вчених кометами
24 жовтня 2011

Чужі сонячні системи порадували вчених кометами Пізнє важке бомбардування в нашій системі бушувало з 4,1 до 3,8 мільярдів років тому, при тому що виникла Сонячна система 4,57 млрд років тому. У системі Eta Corvi все відбувається приблизно за тим же сценарієм.

Дослідження протопланетних дисків на різних етапах еволюції підтвердило припущення про наше власне минуле. В одній системі вчені побачили водяну пару і «океан» крижаних кристалів, попередників комет, а в іншій розгледіли кометне бомбардування, що йде прямо зараз.

Несолодко доводиться гіпотетичним планетам у зірки Eta Corvi, розташованої менш ніж в 60 світлових роках від Сонця. Телескоп Spitzer зафіксував там могутній диск з пилу, розташований в жилій зоні.

Сам пил, що містить воду, з'єднання вуглецю, скельні матеріали, особливості його складу і температура – все вказує, що там йде процес, ідентичний пізньому важкому бомбардуванню в нашій власній Сонячній системі.

Причому відбувається ця кометна і астероїдна атака планет приблизно в тому ж віці системи, в якому вона відбувалася у нас. На схожість вказують і спектральні «відбитки пальців», що нагадують склад сенсаційного метеорита Almahata Sitta, що говорить про близькість в умовах походження тіл, зруйнованих в ході зіткнень в системі Eta Corvi і в нашій.

Крім того, в 150 астрономічних одиницях від Eta Corvi розташовано кільце з холоднішого пилу, відповідне вмістище для армії комет, схоже з нашим власним поясом Койпера.

Колись міграція газових гігантів викликала нестабільність міріад крижаних тіл в цій області Сонячної системи, внаслідок чого приблизно 300 мільйонів років на внутрішні планети з космосу обрушувалися удар за ударом.

Учені припускають, що свого часу саме астероїди і комети принесли на молоду Землю ряд важливих для життя органічних сполук і також воду. Про останню нові подробиці зумів вивідати телескоп Herschel.

У зірки TW Гідри (TW Hydrae) апарат виявив великий пиловий диск (в майбутньому здатний перетворитися на планети), що містить величезну кількість води.

Це не перша вода, ідентифікована в планетних системах, що зароджуються, але вперше вона знайдена на солідній відстані від зірки, в регіоні, де повинні формуватися комети.

Диск, що оточує TW Гідри, є благодатним грунтом для народження не тільки планет, але і комет.

Знайдена вода може заповнити тисячі земних океанів, а значить, скелясті світи, що містять воду, подібні нашому рідному будинку, можуть бути куди більше поширені в космосі.

TW Гідри – зірка дуже молода, їй всього 10 мільйонів років (розташована вона, до речі, в 175 світлових роках від нас). Отже на її прикладі ми бачимо один з ранніх етапів формування планетної системи.

Автори дослідження вважають, що вода у TW Гідри перебуває в основному у вигляді льоду, що покриває порошинки у складі протопланетного диска. Але лід цей помалу випаровується під дією променів батьківської зірки, що і дозволяє зловити підпис молекул H2O за допомогою земних інструментів.

Приклади TW Гідри і Eta Corvi показують, як Земля могла одержати свою воду. До речі, недавно астрономи вперше знайшли «земну» по ізотопному складу воду на кометі.

На головну


Цікаве

» Китай вперше запустив корабель до орбітальної станції
» Астероїд Лютеція
» NASA замовило вченим промінь, що притягує.
» Знайдена перша зірка із спіральними рукавами
» Астрономи детально розгледіли диск квазара
» Роскосмос дав надію на порятунок місії до Фобоса
» Російський апарат відправився за грунтом Фобоса
» Вчені розфарбували один з найбільших вулканів Марса
» Астрономи відкрили дивовижну білизну Еріди
» Астробіологи розширили жилу зону червоних карликів
» Американці вирішили розрізати супутники в космосі
copyright 2012