Американці вирішили розрізати супутники в космосі
24 жовтня 2011

Американці вирішили розрізати супутники в космосі «Якщо програма буде успішною, космічне сміття обернеться космічними ресурсами», — говорить директор DARPA Реджіна Даган (Regina E. Dugan). На малюнку видно сервісний апарат, що підійшов до «жертви» — супутника зв'язку, що закінчив роботу (ілюстрація DARPA).

Деякі вузли давно вимкнених супутників можна використовувати в нових. Оброблення і утилізація відпрацьованих апаратів прямо в космосі могло б заощадити мільйони, вважають автори нового проекту.

Агентство по перспективних оборонних дослідженнях Пентагону (DARPA) запустило програму «Фенікс» (Phoenix), покликану перетворити більше сотні списаних супутників зв'язку, що бовтаються на геостаціонарі, в джерело запчастин.

Висока ціна супутників зв'язку обумовлена як вартістю деталей, так і великими витратами на запуск. Тим часом у списаних сателітах, що виробили ресурс, знаходиться немало вузлів, які могли б ще попрацювати. Нині на орбітах у вигляді вимкненого непотребу крутяться сотні мільйонів доларів. Образливо залишати таке багатство без діла і наново виготовляти ті ж самі вузли на Землі, а потім ще витрачатися на підйом в космос.

Як пояснює DARPA, один з найважливіших таких вузлів – антена. Вона не тільки дорога у виготовленні, вона об'ємна і немало важить, що впливає на розміри і масу супутника, а отже, і на вартість його запуску.

Саме антени покликаний утилізувати проект «Фенікс» в першу чергу. Серцем комплексу повинен стати автоматичний апарат, умовно названий tender (плавуча база), повідомляє Gizmag. Він повинен бути оснащений роботизованими руками з набором інструментів, необхідних для оброблення старого супутника.

Це один зі складних елементів задуму. Супутники не розроблялися з розрахунку на розбирання, так що орбітальному сервісмену недостатньо буде уміти відкручувати гайки – йому доведеться немало свердлити і різати. (До речі, навчившись розрізати свої старі супутники, можна було б проробляти аналогічний трюк з новими чужими.)

Крім «тендеру» проект передбачає наявність цілого флоту помічників – мініатюрних супутників PODS (payload orbital delivery system, «орбітальна система доставки навантаження»). Ці крихітні апарати повинні зберігатися на борту «тендера», поки не знадобляться для захоплення чергової антени.

DARPA відзначає, що система Phoenix могла б використовувати напрацювання по софтверу і швидкісним системам зв'язку іншого, паралельного проекту System F6 (майбутній, швидкий, гнучкий, фракціонований, вільно літаючий космічний апарат, об'єднаний інформаційним обміном).

Ідея System F6 полягає у виводі на орбіту не одного «монолітного» супутника, а цілого кластера вільно плаваючих модулів, які допомагали б один одному, постійно обмінюючись інформацією, і брали б на себе ті або інші функції в рамках загального завдання. Такий гнучкий перенастроюваний кластер, за задумом авторів, був би надійніший за єдиний апарат і в ньому легко було б замінити компонент, що вийшов з ладу, на новий.

Діставшись до якого-небудь старого супутника, власники якого вирішили розбирання його на запчастини, «тендер» закріплював би на антені пару апаратів системи PODS, відокремлював би антену від супутника зв'язку і відправляв би її у вільне плавання до тих пір, поки вона не знадобиться. Всі операції проводилися б під управлінням оператора на Землі.

Запас нових апаратів PODS могли б доставляти на геостаціонарну орбіту супутники зв'язку, що знову прибувають. Останні істотно економили б в масі і ціні, відмовившись від власних антен. Орбітальний сервісний апарат проводив би прямо на геостаціонарі операцію по «приживленню» старої антени до нового супутника зв'язку. Наносупутники PODS доставляли б необхідну деталь в потрібну точку.

В даний час DARPA шукає промислових партнерів, які допомогли б реалізувати цей складний задум. Агентство розраховує, що у 2015 році відбудеться перший експеримент на орбіті – тестовий прототип робота-сервісмена повинен відокремити антену від непрацюючого супутника.

Антену потім оснастили б новими компонентами і включили, показавши принципову можливість роботи відрізаної запчастини у складі нового апарату.

Відмітимо, дослідницький підрозділ міністерства оборони США не вперше звертається до теми «другого дихання» для космічного заліза. Саме в рамках проекту DARPA у 2007 році на навколоземній орбіті пройшов ряд тестів першого в світі супутника — ремонтника і заправника.

На головну


Цікаве

» Китай вперше запустив корабель до орбітальної станції
» Астероїд Лютеція
» NASA замовило вченим промінь, що притягує.
» Знайдена перша зірка із спіральними рукавами
» Астрономи детально розгледіли диск квазара
» Роскосмос дав надію на порятунок місії до Фобоса
» Російський апарат відправився за грунтом Фобоса
» Вчені розфарбували один з найбільших вулканів Марса
» Астрономи відкрили дивовижну білизну Еріди
» Астробіологи розширили жилу зону червоних карликів
» Чужі сонячні системи порадували вчених кометами
copyright 2012